Zubní náhrady tvoří počítač

18.04.2007 – JANA KREJČOVÁ – Kraj Pardubický – str. 04

Stomatologové nyní mohou lidem nabízet korunky, které jsou k nerozeznání od pravých zubů

Hradec Králové – Usmát se mohlo být pro leckoho ještě před nedávnem velkým problémem. Zlomené či vyražené zuby lékaři pacientům nahrazovali korunkami, které jim na kráse zrovna nepřidaly. Je libo nepřirozeně zbarvenou pryskyřičnou či metalokeramickou korunku, která obsahuje kov a může vadit alergikům? Výběr byl poměrně omezený.

„Metalokeramickou korunku dnes zhotoví už v drtivé většině zubních praxí. Její nevýhodou je, že když je vrstva keramiky tenká, korunka je snadno odlišitelná od ostatních zubů. Díky kovu se také dáseň v okolí zubu může zabarvit do šeda,“ vysvětluje hradecký lékař Tomáš Vosáhlo.

Do jeho soukromé ordinace, která se specializuje především na estetickou stomatologii, se sjíždějí lidé z celého Česka. Proč?

„Můžeme jim nabídnout něco estetičtějšího, než je běžné – celokeramickou korunku. Doporučujeme ji pacientům na přední část chrupu. Co se týče pevnosti, řekl bych, že má stejné vlastnosti jako metalokeramická, ale ty estetické jasně převažují,“ tvrdí lékař.

Zuby se připravují nabroušením při lokálním umrtvení. Bolesti se tak lidé bát nemusejí. „Chrup otiskneme do silikonové hmoty, mrtvé zuby musí být samozřejmě řádně přeléčeny, a otisk pošleme do specializované laboratoře v Praze, se kterou spolupracujeme,“ popisuje Vosáhlo. Pracovníci laboratoře vytvoří sádrový model, který se dá rozdělit na jednotlivé části.

Při výrobě zubních náhrad pomáhá počítač

Každou z nich pak načte do počítačového 3D modelu speciální skener. „Přístroj po naskenování odešle informace elektronickou poštou do centrální laboratoře ve Švédku, kde je zakázka přijata a očíslována. Z keramického bločku počítač vyfrézuje maximálně přesný základ korunky – keramickou kapnu. Za dva za tři dny přijde do Čech, kde na ní technik napálí tři až čtyři vrstvy keramiky. Moje úloha končí nafixováním hotové práce,“ vysvětluje Tomáš Vosáhlo.

Celokeramické korunky lze zhotovit na přirozené pilíře i implantáty, nahrazují se jimi přední zuby i stoličky. Druhů a barev keramiky je celá paleta. Dá se také dobarvit, aby „vizáž“ nového zubu co nejvěrněji napodobila přirozený vzhled těch ostatních. Toho dříve při zhotovování plastových či metalokeramických korunek kvůli výrobní technologii i použitému materiálu nebylo možné docílit.

Nové zuby dostanou pacienti do deseti dnů

Smutnit však nemusejí ani ti, kteří už metalokeramiku v ústech kratší či delší dobu nosí. „Nahrazujeme jimi i metalokeramické korunky, které sejmeme. Jinak je postup stejný. Vše je vyřízeno standardně do deseti dnů. Fixace jedné korunky pak trvá asi půl hodinky. Do té doby pacient nosí provizorní korunku, kterou vyrobíme v ordinaci,“ říká Vosáhlo.

I přestože tato novinka stojí jednou tolik co dřívější zubní náhrady, zájem o ni prý neustále vzrůstá. Představa přirozeného a krásného úsměvu se zdravě a přirozeně vypadajícím chrupem je pro lidi příliš lákavá.